Skip navigation

1988 Trans Tasman Under 23 Regattas—
Adelaide SA AUS

This series was for representative Australian and New Zealand crews.

The highlight of this series was the inclusion of a Canadian team and an American women's four. The Canadian team included the great Marnie McBean who naturally won the women's single scull at the three regattas.

1988 Teams

1988 Competitors

Photo courtesy Hebfotos

It was hoped to have a women's lightweight four but NZL could not boat one. The originally selected crew was bow: Kristy McAIister (ACT), 2: Denise Collins (SA), 3: Susie Deterding (SA), Str: Helen Simpson (SA) and coach: Bob Holland (SA). The race was conducted in any event but not for points.

Australia won the series.

Results

Series 1 — 21st & 22nd August 1988

Men's Single Scull

Final: 1st AUS James McKee, 2nd AUS Wayne Diplock, 3rd NZL Mark Stockley, 4th Swan River Robert Scott, , 5th NZL Barry Squires, 6th CAN Bruce Adams

Men's Double Scull

1st AUS, 2nd NZL, 3rd CAN

Men's Coxless Fours

1st AUS, 2nd CAN, 3rd NZL

Men's Coxed Fours

1st AUS, 2nd CAN, 3rd NZL, 4th NSW

Men's Eight

1st AUS, 2nd CAN, 3rd NZL

Men's Lightweight Scull

1st AUS Ken Major, 2nd NZL Donald McLachlan, 3rd AUS Richard Wraith, 4th NSW Tony Folkes, 5th NSW Oliver Weber, 6th NZL Brian Finlayson, 7th WAIT Robert Dallimore

Men's Lightweight Double Scull

1st AUS, 2nd NZL, 3rd NSW

Men's Lightweight Four

1st AUS, 2nd SA, 3rd NZL

Women's Single Scull

1st CAN Marnie McBean, 2nd AUS Jenny Luff, 3rd AIS Debbie Bassett, 4th NZL Frances Bongers, 5th NZL Colleen Conway

Women's Pair

1st AUS, 2nd CAN, 3rd NZL, 4th Banks, 5th NZL (The second Australian pair scratched.)

Women's Four

1st USA, 2nd CAN, 3rd AUS, 4th NZL

Women's Lightweight Scull

1st AUS Tamsin Angus-Leppan, 2nd NZL Fiona Greenwood

Women's Lightweight Four

1st Corio Bay/Banks, 2nd NSW

Series 2 — 23rd and 24th August

Men's Scull

Final: 1st AUS James McKee, 2nd AUS Wayne Diplock, 3rd CAN Dave Dickson, 4th CAN Bruce Adames, 5th NZL Mark Stockley, 6th NSW Dean Watts

Men's Double Scull

1st AUS, 2nd NZL, 3rd CAN

Men's Coxless Four

1st AUS, 2nd CAN, 3rd NZL

Men's Coxed Four

1st CAN, 2nd AUS, 3rd NZL, 4th NSW

Men's Eight

1st AUS, 2nd CAN, 3rd NZL

Men's Lightweight Scull

1st WAIR Robert Dallimore, 2nd AUS Richard Wraith, 3rd NZL Donald McLachlan, 4th NZL Brian Finlayson, 5th AUS Ken Major, 6th NSW Oliver Webber, 7th NSW Tony Folkes

Men's Lightweight Double Scull

1st AUS, 2nd NZL, 3rd NSW

Men's Lightweight Pair

1st AUS, 2nd AUS, 3rd NZL

Men's Lightweight Coxless Four

1st AUS, 2nd AUBC/Torrens, 3rd NZL

Women's Scull

1st CAN Marnie McBean, 2nd AIS Debbie Bassett, 3rd NZL Frances Brown, 4th AUS Jenny Luff, 5th NZL Colleen Conway

Women's Double Scull

1st NZL, 2nd AUS

Women's Pair

1st CAN, 2nd CAN, 3rd AUS, 4th NZL, 5th NZL

Women's Four

1st USA, 2nd CAN, 3rd AUS, 4th NZL

Women's Lightweight Scull

1st AUS Tamsin Angus-Leppan, 2nd NZL Fiona Greenwood

Australian Team

  • Men's Eight
    • Bow: Hugh Baird (WA)
    • 2: Justin Negri (VIC)
    • 3: Tim Howes (VIC)
    • 4: Nick McDonald-Crowley (ACT)
    • 5: Ian Carroll (ACT)
    • 6: David McLeod (SA)
    • 7: David Fogarty (VIC)
    • Str: Matthew Dingle (VIC)
    • Cox: Nick Sellars (SA)
    • Cch: Gary Merritt (VIC)
  • Women's Four
    • Bow: Margot Mayfield (SA)
    • 2: Cathy Stock (SA)
    • 3: Alison Worth (ACT)
    • Str: Kate Dearden (QLD)
    • Cox: Sarah Ham (VIC)
    • Cch: Ellen Randell (ACT)
  • Mens Lightweight Four
    • Bow: Tim Burns (SA)
    • 2: Peter Miller (NSW)
    • 3: Gavin Russell (SA)
    • Str: David Belcher (SA)
    • Cch: Mathew Draper (SA)
  • Men's Scullers
    • Wayne Diplock (QLD)
    • James McKee (VIC)
    • Cch: Bob Bleakley (QLD)
  • Women's Scullers
    • Jenny Browne (QLD)
    • Jenny Luff (NSW)
    • Cch: Terry Baskett (NSW)
  • Men's Lightweight Scullers
    • Ken Major (NSW)
    • Richard Wraith (VIC)
    • Cch: Martin Owen (VIC)
  • Women's Lightweight Sculler
    • Tamsin Angus-Leppan (NSW)
    • Cch:Mick Lowrey (NSW)
  • Manager: Andrew Guerin (VIC)
  • Doctor: Dr David Coles (ACT)

1988 Australian Team

1988 Australian Team


 

Results

Series 3 - 26th & 27th August

Men's Scull

1st NZL Mark Stockley, 2nd AUS James McKee, 3rd AUS Wayne Diplock, 4th NZL Barry Squires, 5th CAN Dave Dickson, 6th NSW Dean Watts

Men's Double Scull

1st AUS, 2nd NZL, 3rd CAN, 4th Swan River/NSW

Men's Coxless Four

1st AUS, 2nd CAN, 3rd NZL

Men's Coxed Four

1st CAN, 2nd NZL, 3rd NSW, 4th AUS

Men's Eight

1st CAN, 2nd NZL, 3rd AUS

Men's Lightweight Scull

1st AUS Ken Major, 2nd WAIT Robert Dallimore, 3rd AUS Richard Wraith, 4th NSW Tony Folkes, 5th NZL Donald McLachlan, 6th NSW Dean Watts

Men's Lightweight Double Scull

1st AUS, 2nd NSW, 3rd NZL

Men's Lightweight Pair

1st AUS, 2nd AUS, 3rd NZL

Men's Lightweight Four

1st AUS, 2nd NZL

Women's Scull

1st NZL Frances Bonges, 2nd AUS Jenny Luff, 3rd AIS Debbie Bassett, 4th Colleen Conway

Women's Double Scull

1st AUS, 2nd NZL

Women's Coxless Pair

1st CAN, 2nd AUS, 3rd NZL, 4th CAN, 5th Banks

Women's Four

1st USA, 2nd CAN, 3rd AUS, 4th NZL

Women's Lightweight Scull

1st AUS Tamsin Angus-Lappan, 2nd NZL Fiona Greenwood

Women's Lightweight Four

1st NSW, 2nd Corio Bay/Bank

< previous 1987 Juniors Regattas

> next 1988 Juniors Regattas

 

top of page