Skip navigation

Rowing Australia

Office Bearers and Councillors for the Women's Rowing Council

(In 1979 the Women's and Men's Associations merged to become what is now known as Rowing Australia. Unfortunately these women's records are incomplete.)

Presidents*/Chairs
Lady Helen Munro Ferguson (1920)
Lady Forster (1921-28)
Miss L Orme (1929) WA
Miss F Killmier (1930) SA
Mrs Pitman (1931) VIC
Miss M Reid (1932) QLD
Mrs L N Murdoch (1933) TAS
Miss I M Fowler (1934) NSW (Pres NSWLRA)
Mr Harry W Bray (1935) SA (Mayor Pt Adel)
Mrs G Williams (1936) VIC
Miss M Crane (1937) QLD
Mrs O Peatfield (1938) NSW
(missing records)
Mrs D Dahl (1969-70)
Mrs Rose C Evans (1975-76)
F Eaton (1978)
Ms R Klinge (1979) VIC
* The position of President appears to have vanished in 1929 with the chair coming from the host State chairing the meetings.
Vice-Presidents *
Lady Weigall (1920-22) SA
Edris Marks (1920) QLD
Margaret Harris (1921) NSW
Mrs Robinson (1921-22) TAS
Mrs T O Cowlishaw (1921-30) QLD
Miss L Brown (1922-26) NSW
Mrs Reed (1923-26) TAS
Miss L Latchford (1923-24) VIC
Madame de Mounsey (1923-29) WA
Lady Bridge (1923) SA
Mrs J D Elder (1924-25) SA
Mrs Fitzgerald (1925-30) VIC
Mrs Lavington Bonython (1926-30) SA
Mrs P Carter Weetman (1927-30) TAS
Mrs Kemp (1928-29) NSW
Mrs C Turvey (1930) WA
Mrs T C Bentley (1930) NSW
* This position appears to have vanished in 1930.
Secretaries *
W Lea (1932) QLD
Miss P Pott (1933) TAS
Mrs O Peayfield (1934) NSW
Miss F Killmier (1935) SA
Mrs M Drewett (1936) VIC
Miss N Plint (1937) QLD
Iris Atkinson (1936-1964) NSW
(missing records)
Mrs Margaret Mackenzie (1966-1976)
Mrs Jill Mangelsdorf (1978-79) SA
* The position was initially filled by a Councillor of the State hosting the Interstate Championships. In 1936 it was resolved that this position be filled by the secretary of the host State. These records are incomplete.
Treasurers *
M Reid (1932) QLD
Not known (1933) TAS
Not known (1935) NSW
Mrs G Gannoni (1935) SA
Mrs A Gideon (1936) VIC
Miss L McCarthy (1937) QLD
(missing records)
Margaret Mackenzie (1970-76)
Miss L Baillie (1978-79)
Mrs W Alexander (1979)
* In 1936 it was resolved that this position be filled by the treasurer of the host State.
New South Wales Councillors
Alice Bentley (1920-21, 1924-26)
Florence Crozier (1920)
Miss Lewis (1921-23)
Miss K Kirkpatrick (1922-23)
Miss E Field (1924)
M Selley (1925)
Miss O’Malley (1927-28)
Miss Iris Pike (1929, 1934)
Miss Rose Goodman (1929-32)
Miss T Riley (1930-31)
Miss May Harvey (1932-33)
Miss F Thurston (1933)
Miss I M Fowler (1934)
Mrs O Peayfield (1934)
Miss Durrell (1935)
Miss Walcot (1935)
Miss L Harvey (1936)
Miss L Ellis (1936)
Queensland Councillors
Winifred Lea (1920)
Jessie B Abercrombie (1920-26)
Miss Palmer (1921)
Miss F Foubister (1922-26)
Mrs A Fleming (1927-30)
Miss Snodgrass (1927-30)
Miss Crossett (1931, 1934)
Miss Ridgley (1931)
W Lea (1932)
Miss M Reid (1932)
Miss M Crane (1933)
Mr A Clark (1933)
Mrs Lewis (1934-35)
Miss S Kain (1935)
Mrs L Mereer (1936
Mrs N Plint (1936
South Australia Councillors
Mabel A Sowter (1920-21)
Mary A Persse (1920)
Miss M E Donnell (1921-24)
Miss J Thomas (1922-30, 1936)
Mrs Parose (1925)
Miss P Killmeir (1929-30)
Miss M Quinn (1930)
Miss D Hill (1931-33)
Miss Dorman (1931)
Mrs J Marsh (1933)
Miss V Turner (1933)
Miss L Patterson (1933)
Miss F M Killmier (1932-34)
Miss A Hill (1934)
Miss Bradley (1935-)
Tasmania Councillors
Miss Shelton (1921-22)
Miss Young (1921)
Miss C Robinson (1922-26)
Miss E Radford (1923-32)
Miss Radcliff (1931-32)
Mrs L N Murdoch (1933)
Miss P Pott (1933)
Mr E Rosevear (1934)
Mr D Hughes (1934)
Mrs Marsh (1935)
Miss Johnston (1935)
Miss N Reardon (1936
Miss G Cullen (1936
Victoria Councillors
Miss Blakney (1921-22)
Miss L Latchford (1921-22, 1930)
Mrs Suffolk (1923-24)
Miss E Connor (1923-24)
Miss Oldfield (1925)
Miss L Partington (1925-28)
Miss Gardner (1926-28)
Miss R Gideon (1929)
Mrs A R Gideon (1929, 1931-33, 1935)
Mrs Pitman (1930, 1932)
Mrs G Williams (1931-34)
Miss E Gideon (1934)
Miss Pridham (1935)
Mrs A Farr (1936-
Mrs W Peters (1936-
Western Australia Councillors
Miss Pilgrim (1923-24)
Miss E Miller (1923-24)
Miss L Orme (1924-26, 1929- )
Miss D Kean (1924)
Miss D Payne (1925-26)
Miss J Blyth (1927-28)
Mrs C Turvey (1929-
Mrs K Kean (1929-

 

< previous The Original Men's Council and RA Office Bearers

 

top of page