Skip navigation

Women's Scull Summary

 


As with the men, the women's Interstate sculling championship was regarded as both the Interstate and National Champion.

For the first few years of this event, it was known as senior sculls rather than elite or open. The introduction of selection status for this event in 1980 effectively made the event an open sculling event.

The honours for this event have been evenly spread around with the event never having been won more than three times by the one person.

Prolific winners include Rosemary Hoffman, Mary Renouf, Marilyn Kidd, Jenny Luff, Bronwyn Roye, Emmy Snook and Amber Bradley.

Kehoe

2005 Winner Sally Kehoe after she also won the Interstate Championship

Year 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Time
1977 Denise Phillips - Sydney Leisa Patterson - Corio Bay Shann McGinniss - TUBC Vanessa Grant - Perth & Collegians     4:15.3
1978 Leisa Patterson - Corio Bay Shann McGinniss - TUBC Rosemary Hoffman - YWCA       4:02.90
1979 Rosemary Hoffman - YWCA Denise Phillips - Leichhardt Klara Lantay - Drummoyne Vanessa Grant - Perth & Collegians Katie Wise - Ballarat City J Balfour - Sydney 4:14.7
1980 Klara Lantay - Drummoyne Denise Phillips - Leichhardt Vanessa Grant - Perth & Collegians Susan Evans - Sandy Bay Joanne Green - WAIT B A Jeykell - Commercial 4:50.64
1981 Rosemary Hoffman - YWCA Shann McGuinniss - Glebe Pauline Kahl - SULRC E Shields - Tweed Heads     3:59.24
1982 Mary Renouf - Artemis Rosemary Hoffman - YWCA Elizabeth Burness - Tweed Heads       3:47.30
1983 Mary Renouf - Corio Bay Urzsula Kay - TUBC Elizabeth Burness - Tweed Heads       3:48.27
1984 Robin Clarke - Cambridge NZL Elizabeth Burness - Tweed Heads Urzsula Kay - TUBC Ceinwen Fay - UQBC Anne Piper - Mosman Marilyn Kidd - Nepean 4:02.30
1985 Ceinwen Frisch - UQBC Urzsula Kay - TUBC Marilyn Kidd - Nepean Klara Lantay - Drummoyne Patti Pinkerton - Perth & Collegians Karen Brancourt - St George 8:18.60
1986 Adair Ferguson - Commercial QLD Ceinwen Frisch - UQBC Sonya Haggie - Mosman Anne Piper - Mosman Annelies Voorthuis   8:02.52
1987 Marilyn Kidd - Nepean NSW Ceinwen Frisch - UQBC QLD Annelies Voorthuis - St George NSW Gillian Campbell - Leichhardt NSW Jackie Kelly - UQBC QLD   8:07.12
1988 Marilyn Kidd - Nepean NSW Adair Ferguson - Commercial QLD Gillian Campbell - Leichhardt NSW Annelies Voorthuis - St George NSW Urszula Kay - University of Tasmania TAS Ceinwen Faye - UQBC QLD 7:13.02
1989 Marilyn Kidd - Nepean NSW Gillian Campbell - Leichhardt NSW Andrea Coss - ANA WA Phillipa Alder - ANA WA Sue Stewart - Curtin University WA Kathy Lloyd - MUBC VIC 10:07.29
1990 Jenny Luff - Nepean NSW Gillian Campbell - Leichhardt NSW Ceinwen Faye - Commercial QLD Adair Ferguson - Commercial QLD Susan Herold - Melbourne VIC Marilyn Kidd - Nepean NSW 9:51.17
1991 Gillian Campbell - Leichhardt NSW Andrea Coss - ANA WA Ballandra Sack - Narrabundah ACT Ceinwen Faye - Commercial QLD Elizabeth Grey - Bundaberg QLD Phillipa Alder - ANA WA 8:00.20
1992 Jenny Luff - Nepean NSW Gillian Campbell - Leichhhardt NSW Ceinwen Faye - Commercial QLD Elizabeth Grey - Noosa QLD Kate Dearden - Commercial QLD Jennifer Browne - UQBC QLD 7:50.56
1993 Emmy Snook - Drummoyne NSW Jennifer Luff - Nepean NSW Gillian Campbell - Leichhhardt NSW Pip Alder WAIS WA Claire Grayston - WAIS WA Alex Vaughan - WAIS WA 7:45.31
1994 Emmy Snook - UTS Haberfield NSW Brenda Lawson - ECNZ NZL Bronwyn Roye - UTS Haberfield NSW Marina Hatzakis - UQBC QLD Sally Newmarch - Torrens SA Jenny Luff - UTS Haberfield 7:44.52
1995 Emmy Snook - UTS Haberfield NSW Bronwyn Roye - UTS Haberfield NSW Marina Hatzakis - UQBC QLD       7:49.70
1996 Bronwyn Roye - UTS Haberfield NSW Marina Hatzakis - UQBC QLD Jane Robinson - Melbourne VIC Emy Snook - UTS Haberfield NSW Sally Newmarch - Torrens SA Rachael Kininmonth - Banks VIC 7:32.35
1997 Sonia Scown - Waiariki NZL Jane Robinson - Melbourne VIC Marina Hatzakis - UTS NSW Georgina Douglas - Mercantile Bronwyn Roye - UTS NSW Rachael Kininmonth - Banks VIC 8:29.28
1998 Georgina Douglas - Mercantile Jane Robinson - Melbourne VIC Bronwyn Roye - UTS NSW       8:14.92
1999 Bronwyn Roye - UTS NSW Marnie McBean - Mercantile VIC Jane Robinson - Melbourne VIC Georgina Douglas - Mercantile VIC Monique Heinke - UTS NSW Kate Muecke - Adelaide SA 7:40.25
2000 Bronwyn Roye - UTS NSW Georgina Douglas - Mercantile VIC Marina Hatzakis - UTS NSW       7:24.82
2001 Dana Faletic - Huon TAS Sally Robbins - Swan River, WA Monique Heinke - UTS NSW       7:48.07
2002 Amber Bradley - ECU Perth, WA Dana Faletic - Huon,TAS Donna Martin - Black Mountain, ACT Sally Robbins - Swan River, WA Elizabeth Kell - Mosman, NSW Kubet Weston - MUBC, VIC 7:48.47
2003 Amber Bradley - ECU Perth WA           7:39.64
2004 Amber Bradley - ECU Perth WA Dana Faletic - Huon TAS Kerry Hore - New Norfolk TAS Donna Martin - Black Mountain Danielle Jolly - Swan River Rebecca Sattin - ECU Perth 8:05.11
2005 Sally Kehoe - UQBC QLD Amber Bradley - ECU Perth WA Sonia Mills - Canberra ACT Dana Faletic - Huon Robyn Selby Smith - Mercantile Danielle Jolly - Swan River 8:34.97
2006 Dana Faletic - Huon TAS Sonia Mills - Canberra ACT Elizabeth Kell - SUBC NSW Catriona Sens - MUBC Sarah Outhwaite - Swan River Brooke Pratley - SUBC 8:34.97
2007 Pipa Savage - Commercial, QLD Kerry Hore - New Norfolk, TAS Sarah Outhwaite - Swan River, WA Amber Bradley - ECU Perth, WA Zoe Uphill - Mosman, NSW Elizabeth Kell - SUBC 7:27.50
2008 Pippa Savage, Commercial, QLD Kerry Hore, New Norfolk, TAS Sonia Mills, Canberra, ACT Sally Robbins, Swan River, WA Amber Webster, Perth, WA Natalie Bale, Swan River, WA 7:29.84
2009 Sally Kehoe, SUBC, NSW Pippa Savage, Commercial, QLD Anna McRae, Murray Bridge, SA Sarah Cook, SUBC, NSW Lisa Szatsznadjer, Banks, VIC Sarah Eke, Brisbane & GPS, QLD 8:25.94
2010 Sally Kehoe, SUBC, NSW Kerry Hore, New Norfolk, TAS Pippa Savage, UQBC, QLD Kim Crow, MUBC, VIC Sarah Cook, SUBC, NSW Brooke Pratley, SUBC, NSW 7:46.81
2011 Kim Crow, MUBC, VIC Kerry Hore, New Norfolk, TAS Sally Kehoe, SUBC, NSW Pippa Savage, UQBC, QLD Sarah Cook, SUBC, NSW Amy Clay, Mosman, NSW 7:44.42
2012 Kim Crow, MUBC, VIC Pippa Savage, UQBC, QLD Kerry Hore, New Norfolk, TAS Dana Faletic, Lindisfarne, TAS Amy Clay, Mosman, NSW Pauline Frasca, Mercantile, VIC 7:37.94
2013 Kim Crow, MUBC, VIC Eleanor Logan, Team USA Sarah Perkins, Corio Bay, VIC Rebekah Hooper, Mercantile, VIC Madeleine Edmunds, Commercial, QLD Jessica Hall, Brisbane & GPS, QLD 7:39.66
2014 Kim Crow, MUBC, VIC Sally Kehoe, SUBC, NSW Kerry Hore, Huon, TAS Jennifer Cleary, Mercantile, VIC Olympia Aldersey, Adelaide, SA Madeleine Edmunds, Commercial, QLD 7:31.87
2015 Kerry Hore, Huon, TAS Sarah Hawe, Huon, TAS Meaghan Volker, Buckingham, TAS Madeleine Coonan, Toowong, QLD Elizabeth Halsall, UTS, NSW Ciona Wilson, Tamar, TAS 7:31.90

< index

< previous Men's Scull Summary

> next Men's Double Scull Summary

 

top of page