Skip navigation

Women's Under 19 Scull Summary

 

 


As with the men's under 19 sculls, this is an excellent indicator of future success with past winner taking many places in the success women's sculling squad of Australia.

This event should not be confused with the women's junior sculls pre 1982 which was a qualification based category with no age restriction.

2006 WU191x

2006 Medallists

Year 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Time
1982 Marilyn Kidd - Nepean, NSW Tracey Fortune
- Nestles, VIC
Stephanie Schmidt - AUBC, SA Catriona Hick - Leichhardt, NSW     4:14.10
1983 Annelies Voorthuis - St George, NSW Susan Ryan - Canberra Girls Grammar, ACT         4:18.95
1984 Sue Calvin - Manning River, NSW Sandra Kerr - Leichhardt, NSW Jan Bonwick - Nepean, NSW       4:10.9
1985 Sue Calvin - Manning River, NSW Dianna Spedding - Tweed Heads, QLD Maree Spedding - Tweed Heads, QLD Sonia Adrians - Ballarat City, VIC Fiona Fisk - Toowong, QLD L Guerin - Murray Bridge, SA 6:32.6
1986 Maree Spedding - Tweed Heads, QLD Sonia Adrians - Ballarat City, VIC Moira Callan - ACT Adriana Van Der Zwart - ANA, WA Alison Worth - ACT Jenny Hafey - Tweed Heads, QLD 6:22.70
1987 Jenny Browns - UQBC, QLD           6:12.49
1988 Jenny Hafey - Tweed Heads, QLD           5:40.97
1989 Jenny Clarke - St George, NSW           NTT
1990 Jenny Clarke - St George, NSW           9:57.05
1991 Carmen Klomp - Port Adelaide, SA           8:03.20
1992 Loretto Talty - ANI, SA           8:36.52
1993 Sally Newmarch - Torrens, SA           8:06.92
1994 Amy Safe - Torrens, SA           8:11.50
1995 Dana Faletic - Glenorchy, TAS           8:16.69
1996 L Johanson - Nepean, NSW           8:12.87
1997 Amber Bradley - ECU Perth, WA           8:45.78
1998 Kelly Matthews - Nepean, NSW           8:33.45
1999 Sally Robbins - Swan River, WA           7:49.58
2000 S Bird - North Esk, TAS           8:05.60
2001 H Hames - St George, NSW           8:01.11
2002 H Hames - St George, NSW           8:30.03
2003 T Kelly - Tweed Heads, QLD           8:22.94
2004 Sally Kehoe - Toowong, QLD           8:29.32
2005 Charlotte Walters - Huon, TAS Sarah Hawe - Melbourne, VIC Alison Scobbie - UQBC, QLD Renee Kirkby - SUBC, NSW Tess Gerrand - Leichhardt, NSW Laura Kanaris - Commercial, QLD 8:08.55
2006 Tess Gerrand - Manning River, NSW Brittany Mann - Swan River, WA Brydie Foran - Black Mountain, ACT Erin Huttenmeister - UQBC, VIC Emma Cook - Capital Lakes, ACT Brianna McShane - North Esk, TAS 8:15:63
2007 Sarah Perkins, Geelong College, VIC Emma Cook, Capital Lakes, ACT Alana Monson, Torrens, SA Heather McNeil, Surfers Paradise, QLD Rachel Thomas, Banks, VIC   8:13.51

< previous Men's Under 19 Scull Summary

> next Men's Under 19 Double Scull Summary

 

top of page