Skip navigation

Schoolgirl Scull Summary

 


The success of this event followed that of the schoolboy event with many medallists of this event figuring prominantly in future Australian crews. It is therefore also a great indicator of future success.

Both events are also heavily entered and fiercely contested.

Chisholm2000 Champion Rebecca Chisholm
© Hebfotos

Year 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Time
1982 Stephanie Schmidt - AUBC, SA Julie Cooper - Kingswood, NSW Kerry Bullard - MLC, NSW Tina Guglielmini - Petersham, NSW     4.15.20
1983 Annelies Voorhuis -
St George, NSW
Ellen Randell - Telopea Park, ACT Sarah Ryan - Canberra Girls Grammar, ACT       4.09.05
1984 Sue Calvin -
Taree High, NSW
Jan Bonwick - Nepean High, NSW         4.10.90
1985 Dianna Spedding -
Tweed Heads, NSW
Sonia Adrians - Ballarat High, VIC Gordana Zivanovic - Coorporoo High, QLD Maree Spedding - Tweed Heads, NSW A Van Der Zwart - WAIT, WA Moira Callan - Telopea Park, ACT 6.25.00
1986 Maree Spedding -
Tweed Heads NSW
Sonia Adrians - Ballarat High, VIC Jenny Hafey -
Tweed River High NSW
Helen Ower - Somerville House, QLD Angela Evans - Beacon Hill High, NSW Leanne Guerin - Murray Bridge, SA 6.17.52
1987 Jenny Hafey -
Tweed River High NSW
          6.31.98
1988 J Hafey
Tweed River High NSW
          5.41.39
1989 J Stephen
St Hildas WA
          9.45.07
1990 Marnie Boylan- Sugg
St Mary's College SA
          10.18.88
1991 Marnie Boylan- Sugg
St Mary's College SA
          8.24.60
1992 S Doust
St Michaels SA
          9.11.89
1993 N Vassos
Norwood High School SA
          8.23.76
1994 D Faletic
Claremont College TAS
          8.45.89
1995 Dana Faletic
Claremont College TAS
          8.14.76
1996 L Johanson
Jamison High NSW
          9.33.91
1997 Amber Bradley
Penrhos College WA
          9.49.25
1998 K Winkley
Taree High NSW
          8.31.78
1999 T Langdon
Erindale ACT
          8.06.44
2000 Rebecca Chisholm
Geelong High
          8.15.10
2001 Tara Kelly
St Josephs Qld
          8.20.56
2002 Anna McRae
Unity College SA
          8.09.55
2003 Sarah Monson
Henley High SA
          8.09.34
2004 Alison Scobie - Somerville House, QLD Clare Lutton - St Clare's College Sarah Hawe - Brighton Secondary College Carly Cottam - Scotch College, TAS Brynne Allen - Ascham Jessica McRae - Unity College, SA 8:46.19
2005 Charlotte Walters
St Michaels College
Emma Cook
St Clairs College
Merryn Steer
Lake Tuggeranong
ACT

Erin Huttenmeister
Somerville House Qld

Carly Cottam
Scotch Oakburn
Tas

Brydie Foran
Merici College
ACT
8:13.72 
2006 Emma Cook - Capital Lakes, ACT Clare Gilbride - Somerville House, QLD Brydie Foran - Black Mountain, ACT Brianna McShane - North Esk, TAS Natalie Matthews - Nepean, NSW Chantel Motyer - Cathedral School, QLD 8:16:19
2007 Alexandra Hagan - Bunbury Catholic College , WA Heather McNeil - Somerset College, QLD Victoria Orsag, Nepean, NSW Sorelle Bowman, Shoalhaven, QLD Ashleigh Peppernell, South Grafton High, NSW Emma-Jane Warren, The Friends School, TAS 8:10.40
2008 Alexandra Hagan - Bunbury Rowing Club (WA) Amy Fowler - St Clares College (ACT) Anna Kaszycki - Toowong Rowing Club (QLD) Victoria Orsag - Nepean Rowing Club (NSW) Ailie McDonald - Canberra Girls Grammar (ACT) Johanna Tarrant - Grafton High School No. 1 (NSW) 8:00.66

< previous Schoolboy Scull Summary

> next Schoolboy Quad Scull Summary

 

top of page