Skip navigation

Women's Lightweight SCull Summary
Herald & Weekly Times Ltd Cup

 


WL1x

Herald & Weekly Times Cup

 

This trophy was presented by the Herald & Weekly Times Ltd to the Australian Women's Rowing Council in 1968.

This Championship was contested over 1000 metre until 1985 when it became a 2000 metre event.


1968

Kath Suhr - The first winner of the Championship

This event contains many multiple winners.

Four time winners are:
Sandra Harvey, Glenorchy, TAS
Adair Ferguson, Canberra, ACT

Three time winners are:
Leisa Patterson, Corio Bay, VIC
Shirley Graham, Tweed Heads, QLD
Sandy Rourke, Leichhardt, NSW

Two time winners are:
Val Bertrand, Nestles, VIC
Cheryl Everson, Grafton, NSW
Sue Donoghue, ACT
Virginia Lee, Mosman, NSW
Jo Lips, Torrens, SA

Year 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Time
1968 Kath Suhr - YWCA, VIC C Brooker - Sydney, NSW L Franklin - Mosman, NSW       4:41.5
1969 Sylvia Bartlett - YWCA, VIC Kath Suhr - YWCA, VIC C Brooker - Sydney, NSW       4:14.7
1970 Shirley Graham - Tweed Heads, QLD           6:25.0
1971 Val Bertram - Nestles, VIC Shirley Graham - Tweed Heads, QLD         4:37.8
1972 Val Bertram - Nestles, VIC           4:24.6
1973 Shirley Graham - Tweed Heads, QLD           NTT
1974 Shirley Graham - Tweed Heads, QLD Lynette Skelton - Mosman, NSW Elaine Guterres - Lakeside, SA       3:56.0
1975 Cheryl Everson - Grafton, NSW Kath Bennett - YWVC, VIC         4:23.6
1976 Cheryl Everson - Grafton, NSW Evelyn Adams - Sydney, NSW Leisa Patterson - Corio Bay, VIC       3:55.5
1977 Leisa Patterson - Corio Bay, VIC Kath Bennett - YWVC, VIC         4:21.3
1978 Leisa Patterson - Corio Bay, VIC Evelyn Adams - Sydney, NSW Karen Law - Sydney, NSW       4:04.71
1979 Leisa Patterson - Corio Bay, VIC Sandy Rourke - Leichhardt, NSW Evelyn Adams - Sydney, NSW Karen Law - Sydney, NSW Katie Wise - Ballarat City, VIC Vanessa Grant - Perth & Collegians, WA 4:14.60
1980 Sandy Rourke - Leichhardt, NSW Leisa Patterson - Corio Bay, VIC Katie Wise - Ballarat City, VIC Vanessa Grant - Perth & Collegians, WA H C McGrath - ANU, ACT   4:56.36
1981 Sandy Rourke - Leichhardt, NSW S Evans - Buckingham, TAS M Gibson - ANA, WA       4:00.28
1982 Sandy Rourke - Leichhardt, NSW Jo-Anne Green - WAIT, WA Sue Donoghue - Canberra Hospital, ACT       3:59.28
1983 Sue Donoghue - ACTRA Klara Lantay - Drummoyne, NSW Vanessa Grant - Perth & Collegians, WA Lesley Hodgson - SUBC, NSW     4:01.63
1984 Diane Michels - Cambridge, NZL Allison Chin - Murwillumbah, NSW Debbie Cooper - Nepean, NSW Rosita McMahon - Tweed Heads, QLD Kate Wise - Ballarat City, VIC   4:01.20
1985 Adair Ferguson - Commercial, QLD Rosita McMahon - Tweed Heads, QLD Allison Chin - Murwillumbah, NSW Kate Wise - Ballarat City, VIC Sue Donoghue - ACTRA Julie Slattery - Banks, VIC 8:03.7
1986 Sue Donoghue - ACTRA Allison Chin - Canberra, ACT Julie Ellett - ANU, ACT Jenny Beutel - Balmain, NSW Kate Wise - Ballarat City, VIC Julie Slattery - Banks, VIC 8:26.61
1987 L De Jong - Wairariki, NZL           8:18.45
1988 Tamsin Angus-Leppan - Leichhardt, NSW           7:33.22
1989 Adair Ferguson - Commercial, QLD           10:04.21
1990 Sandra Harvey - Gelorchy, TAS           10:07.72
1991 Sandra Harvey - Gelorchy, TAS           7:55.20
1992 Sandra Harvey - Gelorchy, TAS           8:13.37
1993 Adair Ferguson - Commercial, QLD           7:56.88
1994 Adair Ferguson - Commercial, QLD           8:13.14
1995 Virginia Lee - Mosman, NSW           7:55.23
1996 Rebecca Joyce - UTS, NSW           8:01.36
1997 Sandra Harvey - Gelorchy, TAS           8:34.53
1998 Jo Lips - Torrens, SA           8:22.56
1999 Christine Camillar - Essendon, VIC           7:50.74
2000 Virginia Lee - Mosman, NSW           7:37.90
2001 Jo Lips - Torrens, SA           7:45.36
2002 Fiona Milne - MUBC, VIC           7:47.39
2003 Sally Newmarch - Torrens, SA           8:26.87
2004 Amber Halliday - AUBC, SA Sally Newmarch - Torrens, SA Marguerite Houston - UQBC, QLD Miranda Bennett - Torrens, SA Sally Causby - Adelaide, SA Louise Auld - South Port, SA 8:16.05
2005 Marguerite Houston - AUBC, SA Alison Withers - Mercantile, VIC Kirsty Fleming - Huon, TAS Regina Kennedy - Power House, VIC Yasmin Burraston - ANU, ACT Kate Durrant - Power House, VIC 7:51.61
2006 Tara Kelly - Tweed Heads, QLD Amber Halliday - AUBC, SA Kirsty Fleming - Huon, TAS Marguerite Houston - AUBC, SA Miranda Bennett - UTS, NSW Alison Withers - Mercantile, VIC 9:30.28
2007 Amber Halliday - AUBC, SA Marguerite Houston - AUBC, SA Miranda Bennett - UTS, NSW Yasmin Burraston - MUBC, VIC Jessica Huston, UWABC, WA   8:05.50

< index
< previous Men's Lightweight Scull Summary

> next Men's Lightweight Double Scull Summary

 

top of page