Skip navigation

Men's Scull National Championships Summary

 

 

 


This event was conducted as a National Championship for the first time in 1970 as a Bi-centenary Sculls race. The event did not reappear as a regular event until 1980. Prior to that time, the President's Cup was regarded as the both the Interstate and National Championships.

The change arose from the need to have an open event, not restricted to Interstate representatives, for both selection purposes and also to match the requirements of the expanded National Championships programme.

The most prolific winner of the event has been Duncan Free from the Surfers Paradise Rowing Club with Peter Antonie (Melbourne University) and Richard Powell (Queensland University) close behind.

International winners include Vaclav Chalupa from the Czech Republic who won it twice, and Eric Verdonk and Richard Waddell from New Zealand.

Free

The most prolific winner Duncan Free with his father Reg in 2004

Year 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Time

1970

Norm Talbot - SA Railways Robert Fitch, Barwon Jeff Sykes, Corio Bay       7:23.00
1980 Edward Hale - Sydney Richard Reddell - Haberfield Robert McGowan - North Shore Paul Rowe - Haberfield Andrew Cassidy - Corio Bay Neil Manefield - Bendigo 8:21.18
1981 Edward Hale - Sydney Neil Manefield - Toowong Jim Stride - Sydney       7:22.00
1982 Edward Hale - Sydney Andrew Cassidy - MUBC Brett Cooper - Westr End NZL       7:18.26
1983 Jim Battersby - Sydney Equal 2nd Anthony Lovrich - Freemantle Equal 2nd Gary Gulloch - Wendouree Ballarat       7:18.26
1984 Anthony Lovrich - Freemantle Gary Gulloch - Wendouree Ballarat Paul Reedy - MUBC Tim McLaren - St George Alan Polloch- St George Brenton Terrell - Port Adelaide 7:23.30
1985 Gary Gulloch - Wendouree Ballarat Brenton Terrell - Port Adelaide Richard Powell - UQBC Paul Reedy - MUBC Peter McLaren - St George John Bentley - AUBC 7:11.4
1986 Richard Powell - UQBC Ralph French - UQBC Paul Reedy - Balmain Gary Gulloch - Wendouree Ballarat John Bentley - AUBC Brenton Terrell - Port Adelaide 7:20.12
1987 Eric Verdonk - North Shore NZL Richard Powell - UQBC QLD Paul Reedy - MUBC VIC Hamish McGlashan - MUBC VIC Brenton Terrell - Port Adelaide SA Glenn Myler - Tamar TAS 7:12.73
1988 Richard Powell - UQBC QLD Brenton Terrell - Port Adelaide SA Gary Gullock - Wendouree Ballarat VIC Hamish McGlashan - MUBC VIC Eric Verdonk - North Shore NZL Tony Lovrich - Curtin University WEA 6:33.65
1989 Richard Powell - UQBC QLD Peter Antonie - MUBC VIC Paul Reedy - MUBC VIC Peter Davies - Tweed Heads QLD Tony Stanley - AUBC SA Robin Bakker - Commercial QLD 8:46.55
1990 Richard Powell - UQBC QLD Peter Antonie - MUBC VIC Hamish McGlashan - MUBC VIC Paul Reedy - MUBC VIC Robin Bakker - Commercial QLD Wayne Diplock - UQBC QLD 8:11.25
1991 Peter Antonie - MUBC VIC Richard Powell - UQBC QLD Jason Day - Bendigo VIC Hamish McGlashan - MUBC VIC Robin Bakker - Commercial QLD Gary Gullock - Wendouree Ballarat VIC 6:59.90
1992 Peter Antonie - MUBC VIC Stephen Hawkins - Lindisfarne TAS Hamish McGlashan - MUBC VIC Robin Bakker - Commercial QLD Matt Dingle - MUBC VIC Alastair McLachlan - Adelaide SA 6:57.89
1993 Peter Antonie - MUBC VIC Jason Day - Bendigo VIC Alastair McLachlan - Adelaide SA Peter Anderson - Bagsvaerd DEN Duncan Free - Tweed Heads QLD Duncan Bull - UTS Haberfield NSW 7:08.93
1994 Jason Day - Bendigo VIC Peter Antonie - MUBC VIC Nick McDonald Crowley - Canberra ACT Duncan Free - Tweed Heads QLD Bo Hanson - UQBC QLD Craig Jones - Canberra ACT 7:09.93
1995 Peter Antonie - MUBC VIC Jason Day - Bendigo VIC Duncan Free - Tweed Heads QLD       7:17.46
1996 Vaclav Chalupa - Bukla TCH Duncan Free - Tweed Heads QLD David Cameron - Lower Clarence NSW Ron Snook - Curtin University WA Craig Jones - Canberra ACT Janusz Hooker - Mosman NSW 6:50.35
1997 Richard Waddell - Waiareki NZL Duncan Free - Tweed Heads QLD Richard Roach - UTS NSW Craig Jones - Canberra ACT David Cameron - Lower Clarence NSW Marcus Free - Tweed Heads QLD 7:38.10
1998 Duncan Free - Tweed Heads QLD Martin Inglis - Sydney NSW Stuart Reside - ECU Perth WA Jason Day - UTS NSW Drew Ginn - Mercantile VIC David Cameron - Lower Clarence NSW 7:23.97
1999 Vaclav Chalupa - Dukla TCH Duncan Free - Surfers Paradise QLD Stuart Reside - ECU, WA Jason Day - UTS, NSW Marcus Free - Surfers Paradise QLD Jamie Rowe - Toowong QLD 6:51.14
2000 Duncan Free - Surfers Paradise QLD Jason Day - UTS, NSW James Burton - Commercial QLD       6:48.65
2001 Duncan Free - Surfers Paradise QLD Peter Hardcastle - Mosman NSW Brendan Long, Tamar, TAS       6:59.98
2002 Duncan Free - Surfers Paradise QLD Craig Jones - Canberra ACT Jason Day - UTS, NSW Brendan Long - Tamar, TAS Peter Hardcastle - Mosman NSW Mitchell Punch - Canberra, ACT 7:01.47
2003 Duncan Free - Surfers Paradise QLD Peter Hardcastle - Mosman NSW Brendan Long, Tamar, TAS Hopkins, Curtin University, WA Tom Edwards, Lindisfarne Jason Day, UTS, NSW 7:00.25
2004 Duncan Free - Surfers Paradise QLD Peter Hardcastle - Mosman NSW Brendan Long - Tamar TAS Craig Jones - Canberra Scott Brennan - Lindisfarne Ben Southwell - ANU 7:19.84
2005 David Crawshay - Mercantile VIC Scott Brennen - Lindisfarne TAS Alistair Taylor - Mercantile VIC Jason Day - UTS Craig Jones - Canberra Brendon Long - Tamar 7:01.38
2006 Scott Brennan - Lindisfarne TAS David Crawshay - Mercantile VIC Daniel Noonan - Sydney NSW Peter Hardcastle - Mosman Chris Morgan - AUBC Craig Jones - Canberra 7:51.45
2007 David Crawshay - Mercantile, VIC James McRae, Murray Bridge, SA Chris Morgan, AUBC, SA Peter Hardcastle - Mosman, NSW James Gatti, Swan River, WA   6:52.08
2008 Daniel Noonan, Mosman, NSW Christopher Morgan, AUBC, SA Nicholas Hudson, SUBC, NSW Peter Hardcastle - Mosman, NSW Alister Taylor, Mercantile, VIC Craig Jones, Canberra, ACT 7:00.00
2009 David Crawshay - Mercantile, VIC Jeremy Stevenson, UWABC, WA Niccolo Mornati, Mercantile, VIC Daniel Noonan, Mosman, NSW Jared Bidwell, UQBC, QLD Nicholas Hudson, SUBC, NSW 7:22.34
2010 Christopher Morgan, AUBC, SA David Crawshay - Mercantile, VIC Karsten Forsterling, MUBC, VIC Jared Bidwell, UQBC, QLD Daniel Noonan, Mosman, NSW David Kelly, Swan River, WA 6:54.96
2011 David Crawshay - Mercantile, VIC James McRae, Murray Bridge, SA Christopher Morgan, AUBC, SA Daniel Noonan, Mosman, NSW Scott Brennan, Lindisfarne, TAS Karsten Forsterling, MUBC, VIC 7:08.17
2012 David Crawshay - Mercantile, VIC Christopher Morgan, AUBC, SA James McRae, Murray Bridge, SA Karsten Forsterling, MUBC, VIC Jared Bidwell, UQBC, QLD Daniel Noonan, Mosman, NSW 7:07.22
2013 Alexander Belonogoff, SUBC, NSW Tom Swann, Mercantile, VIC Kieran Kobelke, Mosman, NSW Rhys Grant, ANA, WA Christopher Morgan, Sydney, NSW Nicholas Purnell, SUBC, VIC 6:56.81
2014 Alexander Belonogoff, SUBC, NSW Nicholas Purnell, SUBC, NSW Rhys Grant, ANA, WA Kieran Kobelke, Mosman, NSW Nicholas Hudson, SUBC, NSW Christopher Morgan, Sydney, NSW 6:57.80
2015 Max McQueeney, Buckingham, TAS Taylor Wilczynski, Mersey, TAS John Linke, Mercantile, VIC Hamish Playfair, SUBC, NSW James McRae, Murray Bridge, SA Jean-Benoit Valschaerts, SUBC, NSW 6:57.68

< previous Index

> next Women's Scull Summary

 

top of page