Skip navigation

Men's Under 23 Lightweight Scull

 


Only Olympian medallist Anthony Edwards has won this event twice. Many future champions in the senior ranks have won this event making a most prestigious and sought after event.

 

 

MU23L1x

2006 Medallists

Year 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Time
1985 Michael Haines, Toowong, QLD Reuben Bettle, ACT P Green, Torrens SA Joff Greening, Mannum SA Maurice Sizzi, Drummoyne, NSW Warren Linton, MUBC, VIC 7:46.0
1986 Dan Wyly, Tamar TAS Richard Wraith, Mercantile VIC Stuart Leslie, Tweed Heads QLD Paul Grady, Nepean NSW W Arndell, Drummoyne NSW Peter Oxenford, Commercial QLD 7:39.60
1987 Richard Wraith, Mercantile VIC           7:38.23
1988 Rob Dallimore, Swan River WA           6:56.76
1989 Gary Lynagh, Commercial QLD           9:18.37
1990 J Harvey, Sandy Bay TAS           8:59.57
1991 Anthony Edwards, Ballarat City VIC           7:25.60
1992 Jason Tutty, Haberfield NSW           7:23.12
1993 Anthony Edwards, Ballarat City VIC           7:19.09
1994 Darren Balmforth, Lindisfarne TAS           7:27.15
1995 Hamish Karrasch, Toowong QLD           7:15.60
1996 Andrew Broadfoot, MUBC VIC           7:21.11
1997 Glen Loftus, Curtin Uni WA           7:41.21
1998 Jonathon Stone, MUBC VIC           7:51.07
1999 Karl Parker, Nepean NSW           7:18.58
2000 Josh Frichot, Wendouree Ballarat VIC           7:16.90
2001 Dan Stewart, St George NSW           7:08.43
2002 Dion Birtwistle, North Esk TAS           7:33.39
2003 Michael McBryde, QUBC, QLD           7:34.85
2004 Tom Gibson, Huon, TAS           7:48.91
2005 Cade Zulsdorf, ANA WA Howard Sharp, MUBC, VIC Chris Ritchie, ANU ACT Hugh McLeod, Newcastle, NSW David Dancer, Commercial No 1 QLD Josh Williams, Bunbury No 1 WA 7:21.45
2006 Blair Tunevitsch, Tamar TAS Matthew Bolster, Tweed Heads QLD Darryn Purcell, Toowong QLD Simon Nola, Sydney NSW Hugh McLeod, Newcastle, NSW Nicholas Baker, Lindisfarne TAS 9:11:30
2007 Tom Bertrand - Mercantile, VIC Hugh McLeod - Newcastle, NSW Henry Bryan - UQBC, QLD Perry Ward, Swan River, WA Max Sondermeyer - Tamar, TAS Tom Gethin-Jones - Toowong, QLD 7:30.26
2008 Angus Tyers - MUBC, VIC William Breier - Tamar, TAS Alister Foot
- Tamar, TAS
Henry Bryan - UQBC, QLD Brendan Longman - ANA, WA Angus Morton - UQBC, QLD 7:19.40

< previous Women's Under 23 Eight Summary

> next Women's Under 23 Lightweight Scull Summary

 

top of page