Skip navigation

Schoolboy Scull Summary

 

 


This event started slowly but soon grew into an event frequented by future Olympic and World Championship representatives and medallists. Many have gone onto the the World Junior Championships in the same year as their schoolboy medal.

As this occurs nearly every year in recent times, it has been an accurate indicator of future success.

MSch1x

2006 Medallists

Year 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Time
1982 Andrew Woollen - Southport, QLD Michael Coleman -
Taree High, QLD
Warren Addicott - Nepean High, NSW John McKillop - St Ignatius, WA     5.50.70
1983 Andrew Fairfield-Smith - Canberra Grammar, ACT Ben Rosser - Hale School, WA         6.26.54
1984 Mark Trist - Brisbane Grammar, QLD Thomas Parker - Marist College, NSW Peter Boden - Scotch Oakburn, TAS James Stromach - Scotch Oakburn, TAS Richard Ford - Scotch Oakburn, TAS   5.35.50
1985 Tony Brooks - Southport, QLD Rob Dallimore - Aquinas College, WA Ian Coates - Balgowah High, NSW Mark Clark - Melbourne High, VIC C Russell - Torrens, SA A J Stapleton - Ballarat & Queens, VIC 5.53.00
1986 Edwin Sargent - Nepean High, NSW Rob Dallimore - Aquinas College, WA Janusz Hooker, Mosman, NSW Andrew Horst
- Nepean, NSW
David Priddle - McLean High, NSW Marcus Free - Tweed Heads, QLD 5.32.42
1987 Edwin Sargent - Nepean High, NSW           5.35.25
1988 S Munro - Mildura High, VIC           5.25.36
1989 No Race Held            
1990 L Evans - SCEGGS Redlands, NSW           9.00.82
1991 Robert Walker - Cranbrook, NSW           7.40.00
1992 S Taylor - Scots College, NSW           8.11.89
1993 Hamish Karrasch - Brisbane Boys College, QLD           7.44.17
1994 S Gray - Nepean High School, NSW           7.52.76
1995 P Dempsey - Pittwater High, NSW           7.35.88
1996 K Parker - Jamison High, NSW           8.15.69
1997 M Smith - Kelvin Grove High, TAS           8.27.41
1998 Sam Beltz - Friends, TAS           7.57.33
1999 Mitchell Punch - St Edmunds, ACT           7.20.52
2000 Scott Brennan - Guilford Young, TAS           7.20.50
2001 Cameron Wurf - Hutchins, TAS           7.21.83
2002 N Carr - Guilford Young College, TAS           7.22.98
2003 James McRae - Unity College, SA           7.28.94
2004 James McRae - Unity College, SA Jeremy Ellis - John XXIII College Matthew Wyton - Scotch Oakburn, TAS Stephen Hosie - The Don College James Harding - Eldersite High Chad Pamer - Emmaus Catholic College 7.44.74
2005

Adam Seroka - Bunbury Catholic,
WA

Daniel Lang - South Grafton High,
NSW

Tommy Bertrand -
Brauer College,
Vic

Lewis Price -
Somerset College,
QLD

Reese Graham - Lake Tuggeranong College,
ACT

Kane Ramon -
Lower Clarence,
NSW
7:32.08
2006 Bede Clarke - Manning River, NSW Kurt Spencer - Newington College, NSW Daniel Blank - Somerset College, QLD Turon White - St Ignatius, WA Lewis Price- Somerset College, QLD   7:19:21
2007 Taylor Wilczynski, St Brendan Shaw College (TAS) Zac Cleaver, Narrabundah College (ACT) Liam Ball, Prince Alfred College (SA) Jason Waddell, Nepean Rowing Club (NSW) Liam Gotley, Tatachilla College (SA) James Clarke, Bunbury Cathedral Grammar (WA) 7:20.15
2008 Taylor Wilczynski - St Brendan Shaw College (TAS) Riley Owen - Dickson College (ACT) Nicholas Barnier - Canberra Grammar (ACT) Matthew Dignan - Sydney Grammar (NSW) Jason Waddel - Nepean Rowing Club No. 2 (NSW) David Prosser - Bunbury Rowing Club (WA) 7:16.78

< previous Women's Under 17 Quad Scull Summary

> next Schoolgirl Scull Summary

 

top of page