Skip navigation

1989 Australian Masters Regatta —
Nepean River NSW

The Australian Rowing magazine reported on this event as follows:

The Nepean River, Penrith, NSW, has been the venue for many titanic rowing battles and Sunday June 4 was no exception.

It was the venue for the the Australian Veterans Rowing (Championships), having been transferred from Yarramundi Reach on Lake Burley Griffin, ACT. Despite the continuing Sydney rainfall, the regatta went on and many close races ensured.

From sculls through to eight oared rowing, the day proved to be a great success. A number of enthusiastic veterans then set their sights on travelling to Henley for its 100th Anniversary; onto Denmark for the World Masters Games; and others to the FISA Veterans Regatta at Vichy France.

Veteran rowing competitions in the UK, Europe and the US is very strong in both male and female sections. Australian rowers have certainly made their mark at world regattas for veterans over the past ten years with the standard in Australia being very high.

 


Organising Committee and Officials

RA Veterans Liaison Committee: Robin Poke (Convenor), Peter Griffith, Bob Bradley, Chris Lyndon, Steve Roll, Don Todd and Ian Winter

Organising Committee: NSW and ACT Rowing Associations

 


Men's Handicap Double Scull

No time available

A: Nepean NSW - Ron McGovern & Mark Gilpin
B: Haberfield NSW - Bill Newton & Dick Reddell
C: Haberfield NSW - Bruce Sutton & John Lee
D: Haberfield/Drummoyne NSW - Bob Jarvis & Graham Wearne
E: Haberfield/Grafton NSW - Steve Roll & Noel Everson
F: ANI SA - Bob Bradley & Ken Goswell)


Men's A Pair

No time available

1st Nepean NSW - Phil Byrne & Mick Hendrie


Men's A Four

No time available

1st Nepean NSW - Ron McGovern, Mike Hendrie, Phil Byrne, Mark Gilpin, Cox: Jan Bonwick


Men's B Scull

No time available

Division 1
1st Toowong QLD - Mike Hawke

Division 2
1st Haberfield NSW - Dick Reddell


Men's B Pair

No time available

1st North Shore/University of NSW NSW - Chris Grundy & Andrew Horsley


Men's B Four

No time available

1st Whangarei NZL - R Cleverley, R Blomfield, P Dallas, M Baker, Cox: Mike Fokes


Men's C Scull

No time available

Division 1
1st Glebe NSW - Kim Mackney

Division 2
1st GPS Old Boys QLD - Peter Rohan


Men's C Pair

No time available

1st Haberfield NSW - John Lee and Dick Stewart


Men's C Four

No time available

Equal 1st - Haberfield/Drummoyne NSW - Graham Wearne, T Fisher, John Lee, Richard Reddell
Equal 1st - Whangarie NZL - R Clevrley, R Blomfield, P Dallas, M Baker, Cox: Mike Fokes


Men's D Scull

No time available

Division 1
1st Akaroa NZL - Bernie Reid

Division 2
1st Haberfield NSW - Bob Jarvis


Men's D Pair

No time available

1st Sydney NSW - Jim Goulding and Stewart Derwin


Men's D Four

No time available

1st Haberfield/Police NSW - Fred Griffin, Ian Toll, Terry Hayes, Richard Stewart, Cox: Pauline Bellemore

Richard Stewart is the father of the three Stewart brothers who were dominant in Australian senior rowing for many years.


Men's E Scull

No time available

1st Akaroa NZL - Bernie Reid


Men's E and F Pair

No time available

1st St George NSW E crew - John (Jack) Boerma and Barry Melluish
2nd Banks VIC F crew - Alistaire Eddie and Arthur Baddeley


Men's E and F Four

No time available

1st Auckland/Akoroa NZL E crew - Bernie Reid, John Williamson, William (Bill) Rand, John Ezernicks, Cox: Mike Fokes
2nd Banks VIC/ANI SA F crew - Bob Bradley, Don Todd, Arthur Badderley, A Eddie

Bernie Reid, Noel Treseder, rowed with Tom Treseder (NSW) and Steve Roll (NSW) to win the FISA Masters 4- at ViaReggio.


Men's F Scull

No time available

1st Sydney NSW - Bill Andrews


Women's Handicap Scull

No time available

B: Hunter NSW - Val Kost
C: Balmain NSW - Robyn Pull
D: Mosman NSW - Lyn Skelton


Women's Handicap Double Scull

No time available

B: Sydney Womens NSW - Marsha McEntre and Sharyn Domanko
C: Glebe NSW - Karen Law and Robyn Mackney
D: St George/Mosman NSW - Carry Williamson and Lyn Skelton


Women's Handicap Pair

No time available

B: Haberfield/Police NSW - Pauline Bellemore and Vicki Spooner
C: Glebe NSW - Robyn Mackney and Karen Phillips

< previous 1988
> next 1990

top of page