Skip navigation

Interstate Championships

Women's: 8 Apr 1967, Parramatta River NSW
Men's: 22 Apr 1967, Murray River at Murray Bridge SA

click here to see Photo Gallery Photo Gallery

1967 programme

1967 Programme Cover for the Men's Interstate Championships

Heats repechage and finals were again used for the Men's Interstate Championships over two days.

 

79th Men's Interstate Eight-Oared Championship—The King's Cup

Time: 6:02.9
Margins 1 1/4, 3/4 & 2 1/2 lengths

1st NSW - Bow: Erroll Brazenall, 2: Terry Hayes, 3: Chris Stevens, 4: Peter Dickson, 5: Alf Duval, 6: Ian McWhirter, 7: Lindsay Freeman, Str: Brian Denny, Cox: Brian Thomas, Emerg: Gordon McWhirter, Cch: Lance Robinson, Mgr: Reg P Stride, Selectors: Bruce Evans & Eric Longley
2nd TAS - Bow: J Gee, 2: Rob Jessup, 3: Harry Hale, 4: Reg Free, 5: Stephen Hawkins, 6: David Lardner, 7: Tom Mulcahy, Str: Chris King, Cox: David Rattray, Cch: Dr Brian Palmer, Emergs: Hugh Denny & Roger Drummond, Mgr: W C H Manton
3rd SA - Bow: Brian J Richardson, 2: Robert J Russell, 3: R G H Baker, 4: H G Bone, 5: W R Hume, 6: David B Bishop, 7: A T Ramsay, Str: M N Jeffries, Cox: P J Taylor, Emergs: R A McLeod & D A Pritchard, Cchs: William N Wallace & John S Ellis
4th VIC - Bow: Mal McKenzie, 2: G L Pohlner, 3: Stephen Gillon, 4: David Douglas, 5: John Harry, 6: Paul Renouf, 7: Bob Lachal, Str: Martin Tomanovits, Cox: Tom Daffy, Cch: Hubert Frederico, Emergs: John Sowerby & I McBain, Mgr: J C Thomas, Selectors, Dr Lloyd S Williams & Ron March
WA eliminated in repechage - Bow: Stan J Omodei, 2: Michael W Scott, 3: John F M Brazier, 4: Roger A M Fitzhardinge, 5: William J Davies, 6: Donald F Lewis, 7: Barry J McKinnon, Str: L Robert Gould, Cox: Ross Hannaford, Emerg: Lindsay W Wallis, Cch: Robert G Semple, Mgr: Leo L Croll
QLD eliminated in repechage - Bow: Anthony Elliot, 2: Ian Revie, 3: Robert Alexander, 4: Anthony Anderson, 5: Anthony Fanning, 6: C Clarke, 7: R John, Str: Bernie Moroney, Cox: Alan Bromiley, Emerg: Peter Jell, Cch: Ian Elcock, Mgr: Nev Cullen

E1: 1st NSW, 2nd SA, 3rd WA
E2: 1st TAS, 2nd VIC, 3rd QLD
R: 1st SA, 2nd VIC, 3rd QLD, 4th WA
Final: 1st NSW, 2nd TAS, 3rd SA, 4th VIC

NSW were described an exceptional crew and so the Tasmanian second placing was highly regarded.

Men's Interstate Sculling Championship—The President's Cup

7.21.6
Margins 4, 4 & 10 lengths

1st NSW - Robert Shirlaw
2nd VIC - Jeff Sykes
3rd TAS - J Moore
4th QLD - John Pressler
SA eliminated in repechage - Robert Bradley
WA eliminated in repechage - Darryl A Ninham

E1: 1st TAS, 2nd WA, 3rd SA
E2: 1st NSW, 2nd VIC, 3rd QLD
R: 1st VIC, 2nd QLD, 3rd SA, 4th WA
Final: 1st NSW, 2nd VIC, 3rd TAS, 4th QLD

Bob Shirlaw was far too strong for Jeff Sykes in winning his first interstate sculling championship.

Men's Interstate Lightweight Four Championship—The Penrith Cup

Time: 6.51.8
Margins 2, 5 & 3/4 length

1st NSW - Bow: Robert Powell, 2: Dirk Krause, 3: Col Bullard, Str: Phil Faddy, Cox: Alan Grover, Emerg: Dennis Carmody, Cch: Bert Harding
2nd SA - Bow: P R Gordon, 2: A Bowen, 3: Robert Cooper, Str: Vaughan Bollen, Cox: A Johnstone, Emerg: H Newland, Cch: Ron G (Slim) Lawrence
3rd VIC - Bow: Robert Webb, 2: Keith Chandley, 3: Alan Hart, Str: Phil Morgan, Cox: William Cook, Emerg: Michael Morgan, Cch: Len Gladman
4th WA - Bow: Paul J Bezic, 2: Anthony J Preston, 3: Craig B Poole, Str: Ken A Edwards, Cox: Michael K W Hart, Emerg: Brian W Nash, Cch: Robert J Brealey
QLD eliminated in repechage - Bow: J Eastman, 2: Ian Snape, 3: R Thomson, Str: D Whiting, Cox: J Wagstaff, Emerg: W McDonald, Cch: G Hussie

E1: 1st SA, 2nd QLD
E2: 1st NSW, 2nd VIC, 3rd WA
R: 1st WA, 2nd VIC, 3rd QLD
Final: 1st NSW, 2nd SA, 3rd VIC, 4th WA

Women's Interstate Four-Oared Championship—The ULVA Trophy

Distance: 1000m
Time: 4.18.6
Margins: 1 1/2 & 6 lengths

1st NSW - Bow: Evelyn Gardiner, 2: K Robinson, 3: Janis Adam, Str: Wendy Tomlinson, Cox: Kevin Hollingworth, Cch: Mervyn Perry
2nd VIC - Bow: Kath Suhr, 2: Barbara Barnes, 3: Helen Fraser, Str: Sylvia Bartlett, Cox: Alf McLaren, Emerg: Alison Thorne, Cch: Margaret Agnew, Mgr: L Baillie
3rd QLD - Bow: R Smith, 2: D Kratzman. 3: A Emerick, Str: J Cook, Cox: Mr G Sauer

The NSW four led all the way to win to make up for the rare loss in the previous year.

Women's Interstate Sculling Championship—The Nell Slatter Trophy

Time: 5.08
Margin: easily

1st VIC - Alison Thorne
2nd NSW - Jenny Broadmead

Alison Thorne easily won the sculling Championship.

click here to see Photo Gallery Photo Gallery

< previous 1966
> next 1968

top of page