Skip navigation

1994 Commonwealth Games—
Victoria Canada

The Commonwealth Games web-site reports:

"Following the successful Victoria delegation to the Commonwealth Games Federation in 1988, the XV Games were held in Canada for the fourth time. The end of apartheid in the early part of the decade also heralded the return of South Africa to the Commonwealth Games and ensured that the era of threatened boycotts was over. Both the opening and closing ceremonies were held at Victoria's Centennial Stadium, which had undergone a superb refit in honour of the Games."

Participation

"Sixty-three nations sent a total of nearly 2,450 athletes and 892 officials as the Commonwealth Games burgeoned at Victoria. Once again, Australia headed the medals table whilst the hosts, Canada, pushed England into third place. Nigeria marked its arrival as a Commonwealth sporting force by picking up more gold medals than both New Zealand and India."

Sports

"Ten sports were featured at the Victoria Games: athletics, aquatics, badminton, boxing, cycling, gymnastics, lawn bowls, shooting, weightlifting and wrestling."

Rowing

The ARC determined in conjunction with other Commonwealth nations that rowing should be supported as the Commonwealth nations were a strong force in the sport of rowing. A Commonwealth Regatta was conducted by the Comonwealth Rowing Association in London Ontario in August 1994. This regatta did not form part of the Commonwealth Games. It was fortuitous that the World Championships were being conducted at Indianapolis USA in the same year.

Commonwealth Regatta Results

Men's Single Scull

Final: 1st Canada, 2nd Australia, 3rd England, 4th Northern Ireland, 5th Wales, 6th Scotland

Men's Double Scull

Final: 1st New Zealand, 2nd Australia, 3rd Scotland, 4th England, 5th Canada, 6th Hong Kong

Men's Quad Scull

Final: 1st Australia, 2nd England, 3rd New Zealand, 4th Canada, 5th Scotland

Men's Pair

Final: 1st Canada, 2nd Australia, 3rd New Zealand

Men's Coxless Four

Final: 1st Canada, 2nd Australia, 3rd England, 4th New Zealand, 5th Northern Ireland

Men's Coxed Four

Final: 1st Australia, 2nd England, 3rd New Zealand, 4th Northern Ireland, 5th Canada, 6th Scotland

Men's Eight

Final: 1st England, 2nd Canada, 3rd Australia, 4th New Zealand, 5th Scotland

Men's Lightweight Single Scull

Final: 1st Canada, 2nd Australia, 3rd Northern Ireland, th Hong Kong, 5th Wales, 6th Pakistan

Men's Lightweight Double Scull

Final: 1st New Zealand, 2nd Canada, 3rd Australia, 4thHong Kong, 5th Scotland, 6th Wales

Men's Lightweight Quad Scull

Final: 1st Australia, 2nd England, 3rd Canada

Men's Lightweight Pair

Final: 1st Australia, 2nd Scotland, 3rd Canada, 4th ngland, 5th Wales, 6th Gibralter

Men's Lightweight Four

Final: 1st Australia, 2nd New Zealand, 3rd Canada, 4th England, 5th Scotland, 6th Hong Kong

Men's Lightweight Eight

Final: 1st England, 2nd Australia, 3rd Canada, 4th Scotland

Women's Single Scull

Final: 1st Canada, 2nd Australia, 3rd Scotland, 4th Hong Kong, 5th England

Women's Double Scull

Final: 1st New Zealand, 2nd Canada, 3rd England, 4th Hong Kong, 5th Scotland, 6th Wales

Women's Quad Scull

Final: 1st Australia, 2nd Canada, 3rd New Zealand, 4th England

Women's Pair

Final: 1st Australia, 2nd England, 3rd Canada, 4th Scotland

Women's Four

Final: 1st Canada, 2nd Australia, 3rd Scotland, 4th New Zealand, 5th Zimbabwe, 6th Northern Ireland

Women's Eight

Final: 1st Canada. 2nd Australia, 3rd England, 4th Scotland

Women's Lightweight Single Scull

Final: 1st Canada, 2nd England, 3rd Scotland, 4th Australia, 5th Hong Kong

Women's Lightweight Double Scull

Final: 1st Canada, 2nd Australia, 3rd England, 4th Wales, 5th Hong Kong, 6th Scotland

Women's Lightweight Four

Final: 1st Canada, 2nd Australia, 3rd England, 4th Wales, 5th Scotland, 6th Northern Ireland

Australian Team

Men's Single Scull - Silver
Jason Day (VIC)
Cch: Tim McLaren (NSW)

Men's Double Scull - Silver
Bow: Nick McDonald-Crowley (ACT)
Str: Peter Antonie (VIC)
Cch: Paul Rowe (NSW)

Men's Quad Scull - Gold
Bow: Alistair McLachlan (SA)
2: Craig Jones (ACT)
3: Duncan Free (QLD)
Str: Bo Hansen (QLD)
Cch: Bob Bleakley (QLD)

Men's Coxless Pair - Silver
Bow: Robert Walker (NSW)
Str: Richard Wearne (NSW)
Cch: Harald Jahrling (NSW)

Men's Coxless Four - Silver
Bow: Peter Murphy (VIC)
2: Janusz Hooker (NSW)
3: Robert Jahrling (NSW)
Str: Ben Dodwell (VIC)
Cch: Stephen Spurling (VIC)

Men's Coxed Four - Gold
Bow: Shane McLaughlin (NSW)
2: David Weightman (QLD)
3: Nick Porzig (WA)
Str: Jaimie Fernandez (SA)
Cox: Brett Hayman (VIC)
Cch: Reinhold Batschi (ACT)

Men's Lightweight Single Scull - Silver
Stephen Hawkins (TAS)
Cch: Stephen Hawkins Snr (TAS)

Men's Lightweight Double Scull -Bronze
Bow: Sam Golding (VIC)
Str: Tim Hawkins (TAS)
Cch: Paul Reedy (VIC)

Men's Lightweight Quad Scull - Gold
Bow: Cy Pearson (QLD)
2: Stephen Purves (VIC)
3: Anthony Edwards (VIC)
Str: Simon Burgess (TAS)
Cch: Tim McLaren (NSW)

Men's Lightweight Pair - Gold
Bow: Phil Gardiner (VIC)
Str: Derek Mollison (VIC)
Cch: Stuart Wilson (VIC)

Men's Lightweight Four - Gold
Bow: Andrew Stunnell (SA)
2: Bruce Hick (ACT)
3: Gary Lynagh (QLD)
Str: James Seppelt (SA)
Cch: Matt Draper (SA)

Men's Lightweight Eight - Silver
Bow: Stuart Peele (VIC)
2: Chris Ohlrich (QLD)
3: Darren Balmforth (TAS)
4: Rod McNeil (QLD)
5: Gavin Hall (VIC)
6: Simon Morrison (VIC)
7: Ben Reece (SA)
Str: Ned Draydon (QLD)
Cox: William Webster (VIC)
Cch: John Cumper (VIC)

Women's Single Scull - Silver
Bronwyn Roye (NSW)
Cch: Simon Gillett (SA)

Women's Quad Scull - Gold
Bow: Fleur Spriggs (VIC)
2: Marina Hatzakis (QLD)
3: Amy Safe (SA)
Str: Sally Newmarch (SA)
Cch: Simon Gillett (SA)

Women's Pair - Gold
Bow: Anna Ozlins (SA)
Str: Carmen Klomp (SA)
Cch: Paul Thompson (ACT)

Women's Four - Silver
Bow: Alison Davies (SA)
2: Megan Still (ACT)
3: Kate Slatter (SA)
Str: Victoria Toogood (SA)
Cch: Paul Thompson (ACT)

Women's Eight - Silver
Bow: Jenny Luff (NSW)
2: Gina Douglas (VIC)
3: Megan Still (ACT)
4: Alison Davies (SA)
5: Victoria Toogood (SA)
6: Kate Slatter (SA)
7: Carmen Klomp (SA)
Str: Anna Ozlins (SA)
Cox: Georgia Green (NSW)
Cch: Paul Thompson (ACT)

Women's Lightweight Single Scull - Fourth
Adair Ferguson (ACT)
Cch: Nigel Harding (ACT)

Women's Lightweight Double Scull - Silver
Bow: Annabel Kater (NSW)
Str: Virginia Lee (NSW)
Cch: Harald Jahrling (NSW)

Women's Lightweight Four - Silver
Bow: Gayle Toogood (VIC)
2: Emma Cross (WA)
3: Elizabeth Moir (WA)
Str: Sue Peacock (WA)
Cch: Warren Gibson (WA)

Manager: David Taylor (NSW)
Ass Manager: Michael Eastaughffe (SA)
Doctor: Dr William Webb, Dr David Coles (ACT)
Masseur: Luke Atwell (VIC)

< previous 1990 Auckland New Zealand

> next 1998 Kuala Lumpur Malaysia

 

top of page