Skip navigation

History of Torrens Rowing Club

Life Members, Presidents, Captains, Australian and Olympic Representatives

Life Members

  • 1913 C Kellett +
  • 1921 A E Broadbent +
  • 1923 O P Payne +
  • 1925 W Kennedy +
  • 1927 S C Stenning +
  • 1930 C A Darwent +
  • 1933 W Robins +
  • 1935 E R Kriehn +
  • 1939 E C Martin +
  • 1942 T K Qurban +
  • 1942 C Baumann +
  • 1948 F N Lodge +
  • 1948 W McCann +
  • 1948 E J Riebe +
  • 1950 J H Bollen +
  • 1950 E W Bollen +
  • 1953 H J Lowe MBE+
  • 1955 R K Lowe
  • 1957 K Ormston +
  • 1957 L Goodenough
  • 1960 P Morelli +
  • 1960 B W Roberts
  • 1960 R Morelli
  • 1961 B S Draper OAM
  • 1962 P L Baulderstone +
  • 1963 W K McCoy
  • 1965 A L Southcott +
  • 1970 P Mitchell +
  • 1974 V H Bollen
  • 1975 J H Blank
  • 1976 R J Russell
  • 1976 F G O'Brien
  • 1977 A Gregory +
  • 1980 R G Lawrence
  • 1983 R D Carter +
  • 1987 M P Eastaughffe
  • 1987 I W Russell
  • 1989 V A Bacciarelli +
  • 1989 G D Clode
  • 1994 R W Booth
  • 1997 L Lippis

Presidents

  • 1903-1906 J R Anderson
  • 1907-10 A F Schroeder
  • 1911-13 H V Hayman
  • 1914 H Heale
  • 1915-18 R A Walsh
  • 1919-1923 A W Styles
  • 1924-25 O P Payne
  • 1926-30 L Le Cornu
  • 1931-32 C A Darwent
  • 1933 F J Siebert
  • 1934-37 A E Broadbent
  • 1938-47 E C W Martin
  • 1948 E T Pascoe
  • 1949 E J Riebe
  • 1950-52 C Williamson
  • 1953 E W A Bollen
  • 1954 H J Lowe
  • 1955-65 J H Bollen
  • 1966-69 F N Lodge
  • 1970-72 B W Roberts
  • 1973-76 F G O'Brien
  • 1977-79 J H Blank
  • 1980-82 R J Russell
  • 1983-86 M Eastaughffe
  • 1987 R D Carter
  • 1988-90 B M Cundell
  • 1991-93 L Lippis
  • 1994-97 G W Sugars
  • 1998-2003 J E Tonkin

Captains

  • 1903-1905 C Kellett
  • 1906 P W Kennedy
  • 1907-1908 W Nation
  • 1909-1912 P W Kennedy
  • 1913-1914 H S Leedham
  • 1915-1918 J N Murray
  • 1919-1923 R E Kriehn
  • 1924-1925 F Footner
  • 1926-1932 W Robins
  • 1933 C V Murison
  • 1934-1935 E R Kriehn
  • 1936 F R Ferris
  • 1937 K E Ormston
  • 1938-1946 F N Lodge
  • 1947-1948 E W A Bollen
  • 1949 J H Bollen
  • 1950-1951 B W Roberts
  • 1952-1953 L Goodenough
  • 1954 R A Sykes
  • 1955 F G O'Brien
  • 1956 A G Jones
  • 1957 B Watson
  • 1958-1962 P Baulderstone
  • 1963-1964 J C Moore
  • 1965 R J Russell
  • 1966 P W Blank
  • 1967 R J Russell
  • 1968-1971 J H Blank
  • 1972 R M Cooper
  • 1973-1974 M Eastaughffe
  • 1975-1977 P Mangelsdorf '
  • 1978 D Neall
  • 1979-1982 P R Gehhardt
  • 1983 W Dankbaar
  • 1984 C McGarty
  • 1985-1987 R Booth
  • 1988-1989 J D M Taylor
  • 1990-1991 D Hurst
  • 1992-1993 R W Booth
  • 1994-1997 L Lippis
  • 1998-2001 D K De Bellis
  • 2002 L S Chapman

Australian Representatives

  • Alf Gregory
  • Tauf Qurban
  • Vaughn Bollen
  • Steve Mann
  • Joel Mayne
  • Michael Emery
  • Craig Russell
  • Peter Giacchino
  • Connie van der Werp
  • Mark McInerney
  • Margot Mayfield
  • Cathy Stock
  • Tim Burns
  • Gavin Russell
  • Stephen Nesbitt
  • Andrew Pierce
  • John Keogh
  • Anthea Edwards
  • Victoria Toogood
  • Joslyn Else
  • Anna McFarlane
  • Linda Laurencic
  • Marnie Boylan-Sugg
  • Leigh Chapman
  • Belinda Talbot
  • Josephine Lips
  • Kisahn Lamshed
  • Megan Tuckey
  • Belinda Rowe
  • Kaye Anstey
  • Vanessa Kelly
  • Mark Sparnon
  • Elizabeth Windle
  • Miranda Bennett
  • Andrew Stunell
  • Bianca Halliday
  • Brian Richardson
  • Bob Cooper
  • Colin Smith
  • Paul Thompson

Olympic Representatives

  • David Belcher
  • Robert Booth
  • Karen Brancourt
  • Bill Dankbaar
  • Matthew Draper
  • Michael Eastaughffe
  • Robyn Grey-Gardiner
  • Sally Newmarch
  • Amy Safe

< previous Preface

> next 1903-14

top of page