Skip navigation

History of Mercantile Rowing Club

Appendix 5 - Mercantile's National Championship Crews (1962-1980)

Appendix Five page 1 2 3 4

The National Championships commenced in 1962 and were conducted every second year until 1975 when they were conducted annually.

1962 Ballarat

  • Lightweight Eight
    • 1st - M.H. Corben (Bow), J.J. Wylie (2), G.C. Grinblat (3), A.R. McLean (4), A.M. Evans,(5), G. Xouris (6), P. Downey (7), K.M. Hume (Stroke), H P Green (Cox), K.A. Bilney (Coach). (Peter Downey hailed from Corio Bay and was drafted into the crew upon the illness of a crew member. Peter subsequently joined Mercantile.

1964 Canberra

  • Four without Cox
    • 1st - A.M. Walker (Bow), R.J. Garrard (2), S.H. Newcomb (3), P.L. Gillon (Stroke), K.A. Bilney (Coach).
  • Lightweight Eight
    • 1st - T. Hogan (Bow), H.P. Green (2), J.P. McDavitt (3), G.G. Smith (4), J.A. Fox (5), G. Xouris (6), J.J. Wylie (7), D. Palfreyman (Stroke), C. Gilmour (Cox), M.J. Farmer (Coach).

1966 Ballarat

  • Four Without Cox
    • 1st - G. Xouris (Bow), P.E.M.L. Philp (2), R.J. Garrard (3), D. Palfreyman (Stroke), S.H. Newcomb (Coach).
  • Pair with Cox
    • 1st - S.M. Gillon (Bow), G.H. Boykett (Stroke), T.C. Daffy (Cox), M.G. Tomanovits (Coach).
  • Junior Eight
    • 1st - R.S. Weatherhead (Bow), W.B. Hutchins (2), R.B. Wilson (3), R.A. Negri (4), J. Burford (5), D.G.A. Douglas (6), V.G. Mulder (7), J.E. Bourke (Stroke), M.F. Owen (Cox), N.W. Cairnes & G.A. McCall (Coaches).

1968 Murray Bridge

  • Four with Cox
    • 1st - S.M. Gillon (Bow), D.G.A. Douglas (2), J. Harry (M.U.B.C.) (3), G.H. Boykett (Stroke), Tom Daffy (Cox), H.R. Frederico (Coach).
  • Junior Eight
    • 1st - R.Rees (Bow), L. Ayres (2), R. Dawson (3), J. Shanasy (4), R. Garnsworthy (5), P. Knowles (6), S.F. Mollard (7), P. Teasdale (Stroke), M.F. Owen (Cox), K. McConville (Coach).
  • Lightweight Eight
    • 1st - E. Morgan (Bow), P. Downey (2), R. Cummings (3), R. Connolly (4), T. Hogan (5), G.A. Park (6), A. McDougall (7), P. O'Brien (Stroke), C. Restarick (Cox), J Burford (Coach).

1974 Ballarat

  • Junior Eight
    • 1st - T. Horking (Bow), S. Butler (2), P. Richter (3), D. Parton (4), A. Sloan (5), T. Cremean (6), S. Shirrefs (7), J.S. Webster (Stroke), A. Maginn (Cox), P.A. Cayzer (Coach).
  • Lightweight Eight
    • 1st - A. Guerin (Bow), M.F. Owen (2), A. Spriggins (3), D. Johns (4), I. Duthie (5), M. Kerin (6), R. Stewart (7), G. Robertson-Smith (Stroke), T. McCoy (Cox), J. Burford (Coach).

1975 Brisbane

  • Junior Eight
    • 1st - T. Horking (Bow), T. Cremean (2), D. Parton (3), P. Richter (4), A. Sloan (5), M. Manley (6), S. Shirrefs (7), J.S. Webster (Stroke), A. Maginn (Cox), P.A. Cayzer (Coach).
  • Lightweight Eight
    • 1st - A. Guerin (Bow), M.F. Owen (2), I. Duthie (3), R. Richardson (4), A. Spriggins (5), M. Kerrin (6), R. Stewart (7), R. Garrard (Stroke), T. Ling (Cox), M. Tomanovits (Coach).

1976 Penrith

  • Lightweight Eight
    • 1st - A. Guerin (Bow), M. Connolly (2), C. Koster (3), M.F. Owen (4), A. Spriggins (5), R. Garrard (6), LR. Duthie (7), G. RobertsonSmith (Stroke), M. Aitken (Cox), D. Palfreyman (Coach).
  • Lightweight Four without Cox
    • 1st - J. Hawkins (Bow), P. Macartney (2), I. Porter (3), T. Thurtell (Stroke), M.G. Tomanovits (Coach).

1977 Perth

  • Senior four without Cox
    • 1st - P. Benjamin (Bow), A. Sloan (2), S. Shirrefs (3), W. Magennis (Monash) (Stroke).
  • Lightweight Eight
    • 1st - M.F. Owen (Bow), M. Robertson (2), T. Thurtell (3), R. Stewart (4), I. Porter (5), P. Ainsworth (6), R. Garrard (7), J. Hawkins (Stroke), V. Ronai (Cox), P.M. Guest & H.R. Frederico (Coaches).

1980 Ballarat Victoria

  • Senior Four without Cox
    • 1st - A Sloan (Bow), D Douglas (2), S Shirrefs (3) A Withers (Stroke), PC Dane (Coach).

Appendix Five page 1 2 3 4

< previous Appendix 4
> next Appendix 6

top of page